Sermin Özürküt (V)

Sermin Özürküt (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel journalist
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2004-12-15 – 2006-10-02
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2006-10-02
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2004-03-23 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UU20 12 maj 2006 En svensk Asienpolitik
Interpellationsdebatt 2002/03:288 av Özürküt, Sermin (v) 26 maj 2003 utvecklingen i Latinamerika
Interpellationsdebatt 2002/03:277 av Jóhannesson, Berit (v) 26 maj 2003 moratorium mot klusterbomber
Allmänpolitisk debatt 6 november 2002 Allmänpolitisk debatt

Angrepp på MST i Brasilien

Skriftlig fråga 2005/06:557 av Özürküt, Sermin (v)

den 6 december Fråga 2005/06:557 av Sermin Özürküt v till utrikesminister Laila Freivalds s Angrepp på MST i Brasilien President Bushs uppmaning till krig mot terrorismen inspirerar privilegierade grupper i stater världen över till alltmer bisarra politiska ställningstaganden. En kommission i den brasilianska kongressen

Inlämnad: 2005-12-06 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Våldsutvecklingen i Etiopien

Skriftlig fråga 2005/06:332 av Özürküt, Sermin (v)

den 10 november Fråga 2005/06:332 av Sermin Özürküt v till utrikesminister Laila Freivalds s Våldsutvecklingen i Etiopien I maj i år var det allmänna val i Etiopien. Valet följdes av internationella valövervakare. Övervakningen av valet var dock otillräcklig. Övervakningen var främst lokaliserad till Addis Abeba

Inlämnad: 2005-11-10 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Konflikten mellan Eritrea och Etiopien

Skriftlig fråga 2005/06:331 av Özürküt, Sermin (v)

den 10 november Fråga 2005/06:331 av Sermin Özürküt v till utrikesminister Laila Freivalds s Konflikten mellan Eritrea och Etiopien Våldsutvecklingen efter valet i Etiopien i maj i år är oroväckande. Samtidigt som dessa oroligheter inträffar i Etiopien skärps gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea. Det är

Inlämnad: 2005-11-10 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se