Siw Persson (-)

Tidigare riksdagsledamot

Titel gymnasieekonom
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2000-12-21 – 2002-09-30
    • Ledig 2000-11-21 – 2000-12-20
    • Ordinarie 1985-09-30 – 2000-11-20
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-04-05
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1992-07-01 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1992-07-01
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2001-05-04
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1995-04-03 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ledamot 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1989-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-04-05
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1991-11-19 – 2001-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

rättsäkerheten i Sverige

Interpellation 2001/02:133 av Persson, Siw (-)

den 7 december Interpellation 2001/02:133 av Siw Persson till justitieminister Thomas Bodström om rättssäkerheten i Sverige De senaste veckorna har inte bara Sveriges politiska etablissemang utan även svenska medier brunnit för rättssäkerheten inom både vårt eget land och inom EU. Diskussionen har uppkommit med anledning

Inlämnad: 2001-12-07 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

redovisning av amalgamanvändning

Interpellation 2001/02:116 av Persson, Siw (-)

den 29 november Interpellation 2001/02:116 av Siw Persson till socialminister Lars Engqvist om redovisning av amalgamanvändning Företrädare för Socialdepartementet och Landstingsförbundet fattade den 20 mars 1995 en överenskommelse, som innebär att amalgam i princip inte ska användas som tandlagningsmaterial hos barn

Inlämnad: 2001-11-29 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

CSN:s påminnelseavgift

Motion 2001/02:Ub377 av Siw Persson (-)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub377 av Siw Persson CSN:s påminnelseavgift Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om påminnelseavgift från CSN. Motivering Inkassolagen 1974:182 gäller indrivning av egen eller annans fordran genom krav eller annan inkassoåtgärd


Utskottsberedning: 2001/02:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se