Lena Hallengren (S)

Lena Hallengren (S)

Socialminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 33
Titel Lärare.
Född år 1973

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Socialminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-03-08 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2009-03-02 – 2018-03-07
    • Ledig 2008-03-03 – 2009-03-01
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2008-03-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2009-04-02 – 2010-10-04
    • Ledamot 2009-04-01 – 2009-04-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-03-08
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-04-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-03-15
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2007-04-16
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Socialdepartementet

    • Socialminister 2019-01-21 –
    • Statsråd 2018-03-08 – 2019-01-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 06-09, ordförande trafikutskottet 09-10, vice ordförande socialutskottet 10-14 och ordförande utbildningsutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 10-. Suppleant Europarådets svenska delegation 06-07. Statsråd (förskole- och ungdomsminister, minister för vuxnas lärande), Utbildnings- och kulturdepartementet 021021-061006.
  • Föräldrar

    Snickaren Anders Hallengren och läraren Ulla Hallengren, f. Carlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Kalmar 89-92. Ekonomiskt basår, Kalmar högskola 92-93. Lärarutbildning, årskurs 1-7 i sv/so och musik, Kalmar högskola 93-97.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Kalmar kommun 99. Förbundssekreterare, SSU 99-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Regeringens ersättare i EU:s framtidskonvent 02-03. Regeringens representant i svenska bibelfondens styrelse. Ledamot, Kalmar läns länsstyrelsens insynsråd. Ledamot, Folkbildningsrådet 10-. Ledamot, Mimers forskningsråd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kalmar 97-99, vice ordförande 98-99. Ledamot, kommunstyrelsen 97-98 och arbetsutskottet 97-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU 95-02. Ledamot, Socialdemokraternas valanalysgrupp 02-03, Socialdemokraterna i Kalmar län 03- och Socialdemokraternas partistyrelse 06-. Ordförande, Socialdemokraterna i Kalmar 06-14. Styrelseledamot, Landsrådet för Sveriges ungdomsorganisationer 98-99 och ABF 00-02.
  • Bostadsort

    Kalmar

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Effektivare utnyttjande av optikers kompetens

Svar på skriftlig fråga 2018/19:705 besvarad av Socialminister Lena Hallengren (S)

S2019/02631/FS Socialdepartementet Socialministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:705 av Pia Steensland KD Effektivare utnyttjande av optikers kompetens Pia Steensland har frågat mig vilka åtgärder jag kommer vidta för att säkerställa att optiker ges den behörighet som krävs för att de ska kunna utföra de kvalitetsmässigt

Svarsdatum: 2019-06-12 Frågeställare: Pia Steensland (KD)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:705 besvarad av Socialminister Lena Hallengren (S) (docx, 82 kB)

Försäkringskassans tillämpning av socialförsäkringsbalken

Svar på skriftlig fråga 2018/19:704 besvarad av Socialminister Lena Hallengren (S)

S2019/ 02630/FST Social departementet Social ministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:704 av Pia Steensland KD Försäkringskassans tillämpning av socialförsäkringsbalken Pia Steensland har frågat mig vilka åtgärder jag kommer att vidta för att säkerställa att den enskildes möjlighet att välja utförare i enlighet

Svarsdatum: 2019-06-12 Frågeställare: Pia Steensland (KD)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:704 besvarad av Socialminister Lena Hallengren (S) (docx, 80 kB)

Den dolda folksjukdomen migrän

Svar på skriftlig fråga 2018/19:703 besvarad av Socialminister Lena Hallengren (S)

S2019/02629/FS Socialdepartementet Socialministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:703 av Mats Wiking S Den dolda folksjukdomen migrän Mats Wiking har frågat mig vad jag och regeringen avser göra för att komma till rätta med det lidande och de samhällsekonomiska kostnader som migrän innebär. Kroniska sjukdomar

Svarsdatum: 2019-06-12 Frågeställare: Mats Wiking (S)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:703 besvarad av Socialminister Lena Hallengren (S) (docx, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se