Sofia Larsen (C)

Sofia Larsen (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Ekonom
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-04-08 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-01-01 – 2008-04-07
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2007-12-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-20
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Gårdsförsäljning av alkohol

Motion 2009/10:So590 av Sofia Larsen och Jörgen Johansson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:So590 av Sofia Larsen och Jörgen Johansson c Gårdsförsäljning av alkohol c369 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tillåta gårdsförsäljning av alkohol. Motivering Svensk alkoholpolitik är och ska vara restriktiv.


Utskottsberedning: 2010/11:SoU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So590 av Sofia Larsen och Jörgen Johansson (c) (doc, 37 kB)

Nobelbanan

Motion 2009/10:T265 av Sofia Larsen (c)

Motion till riksdagen 2009/10:T265 av Sofia Larsen c Nobelbanan c376 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Nobelbanan. Motivering Regeringen har satsat stora resurser på infrastruktur. Runt 40 miljarder per år kommer nu att investeras i underhåll


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T265 av Sofia Larsen (c) (doc, 37 kB)

Örebro län – ett infrastrukturnav

Motion 2009/10:T264 av Sofia Larsen (c)

Motion till riksdagen 2009/10:T264 av Sofia Larsen c Örebro län ett infrastrukturnav c374 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om satsningar på infrastruktur i Örebro län. Motivering Regeringen gör nu en historisk satsning på infrastruktur. I höstens


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T264 av Sofia Larsen (c) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se