Sofia Nilsson (C)

Sofia Nilsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 333
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2020-03-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-03-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18- och finansutskottet18-. Ledamot riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:175 Stärkt kompetens i vård och omsorg - reglering av undersköterskeyrket

Motion 2020/21:4028 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:4028 av Sofia Nilsson m.fl. C med anledning av prop. 2020/21:175 Stärkt kompetens i vård och omsorg reglering av undersköterskeyrket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Statens skolverk bör få rätt att i föreskrifter fastställa innehållet


Utskottsberedning: 2020/21:SoU30
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2020/21:4028 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:4028 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2020/21:163 Förebyggande av våld i nära relationer

Motion 2020/21:4000 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:4000 av Sofia Nilsson m.fl. C med anledning av prop. 2020/21:163 Förebyggande av våld i nära relationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att socialnämnden ska ha i uppgift att verka för att även den som riskerar att utsätta närstående


Utskottsberedning: 2020/21:SoU26
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2020/21:4000 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:4000 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 103 kB)

med anledning av prop. 2020/21:132 En förnyad strategi för politiken avseende alkohol, narkotika, dopning, tobak och nikotin samt spel om pengar 2021-2025

Motion 2020/21:3958 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3958 av Sofia Nilsson m.fl. C med anledning av prop. 2020/21:132 En förnyad strategi för politiken avseende alkohol, narkotika, dopning, tobak och nikotin samt spel om pengar 20212025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2020/21:SoU25
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 5 avslag, 2 bifall,

Motion 2020/21:3958 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:3958 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se