Sofia Nilsson (C)

Sofia Nilsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 333
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:SoU3 15 oktober 2019 Personlig assistans för hjälp med andning
Frågestund 3 oktober 2019 Frågestund
Frågestund 19 september 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:SoU11 2 maj 2019 Folkhälsofrågor

En skola att lita på

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. C En skola att lita på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: UbU 2019/20:JuU26 2019/20:UbU8

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 87 kB) Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 137 kB)

Digitalisering

Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. C Digitalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de gröna näringarnas kontakter med myndigheter bör underlättas genom En dörr in och genom ökad digitalisering av tillståndsprocesser och tillkännager


Utskottsberedning: FöU KU MJU NU SkU 2019/20:FiU22 2019/20:FiU25 2019/20:TU5

Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C) (docx, 81 kB) Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C) (pdf, 108 kB)

Hälsa, sjukvård och omsorg

Motion 2019/20:3253 av Anders W Jonsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3253 av Anders W Jonsson m.fl. C Hälsa, sjukvård och omsorg Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Kortade köer genom stärkt patientinflytande Förbättrad information om väntetider inför behandling En nationell informationsportal för stärkt patientmakt Digitala


Utskottsberedning: SoU 2019/20:JuU29 2019/20:KU1 2019/20:SoU4 2019/20:SoU5 2019/20:SoU6 2019/20:SoU7

Motion 2019/20:3253 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (docx, 107 kB) Motion 2019/20:3253 av Anders W Jonsson m.fl. (C) (pdf, 173 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se