Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Sofia Westergren (M)

Sofia Westergren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 336
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sofia.westergren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-10-02 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trafiksäkerheten vid järnvägen

Skriftlig fråga 2019/20:127 av Sofia Westergren (M)

Fråga 2019/20:127 Trafiksäkerheten vid järnvägen av Sofia Westergren M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Järnvägen är väldigt eftersatt på västkusten, och belastningen har nått sitt tak. Tyvärr har även dödsolyckorna ökat i antal. I Stenungsund har flera människor mist sina liv vid obevakade övergångar, och de

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:127 av Sofia Westergren (M) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting

Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att den föreslagna lagstiftningen träder i kraft den 1 januari 2021. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2019/20:FiU18

Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Eldrivna sparkcyklar

Motion 2019/20:2412 av Sofia Westergren (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2412 av Sofia Westergren M Eldrivna sparkcyklar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av översyn av regler för och användande av eldrivna sparkcyklar i stadsmiljö och tillkännager detta för regeringen. Motivering Med tjänster som Voi,


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:2412 av Sofia Westergren (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2412 av Sofia Westergren (M) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se