Solveig Zander (C)

Solveig Zander (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 30
Titel Socionom.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post solveig.zander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-25 –
    • Kvittningsman 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-06-14 –
    • Suppleant 2010-10-13 – 2012-06-13
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 06-. Suppleant trafikutskottet 06-10, socialutskottet 10-14, civilutskottet 14-18 och EU-nämnden 14-. Ledamot ledamotsrådet 12-. Suppleant ledamotsrådet 10-12 och riksdagens valberedning 18-. Kvittningsman 06-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 18-19.
  • Föräldrar

    Kommunalarbetaren Torbjörn Nilsson och handläggaren Lillemor Zander, f. Eriksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, treårig samhällsvetenskaplig linje, Enköping. Socionom, Högskolan i Östersund 78. Tre betyg socialrätt, Högskolan i Östersund 82. Psykoterapiutbildning, steg 1, Västerås 95. Kuratorsauktorisation 05.
  • Anställningar

    Socialsekreterare, Sundbybergs kommun 78-80. Ombudsman/kurator, Psoriasisförbundet i Stockholms län 80-83 och 84-86. Kurator, Västerås lasarett 83 och 87-96. Kurator och avdelningschef, Enköpings lasarett 96-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet för Inspektionen för socialförsäkringen och insynsrådet för Länsstyrelsen i Uppsala län.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Enköping 85-09, vice ordförande 96-99, ordförande 99-06. Ordförande, fritidsnämnden 89-92 och socialnämnden 92. Ledamot, tekniska nämnden 95-99. Styrelseledamot, Enköpings Hyresbostäder 99-07. Ordförande, Vision Enköping AB 99-00. Huvudman i Sparbanken i Enköping.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    1:e vice ordförande/2:e vice ordförande, Centerkvinnornas förbundsstyrelse 90-97. Styrelseledamot, Enköpings tennisklubb och Fanna Bollklubb, 90-talet. Styrelseledamot, Zany Datakonsult AB 91-10. Distriktsordförande, Centerkvinnorna i Uppsala län 93-99. Kretsordförande, Centerpartiet i Enköping 95-02 och 04-06. Vice distriktsordförande, Centerpartiet i Uppsala 05-07.
  • Bostadsort

    Enköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2020/21:10 Riksrevisionens rapport om flerbarnstillägget i barnbidraget

Motion 2020/21:3732 av Martina Johansson och Solveig Zander (båda C)

Motion till riksdagen 2020/21:3732 av Martina Johansson och Solveig Zander båda C med anledning av skr. 2020/21:10 Riksrevisionens rapport om flerbarnstillägget i barnbidraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över flerbarnstillägget i barnbidraget med syftet


Utskottsberedning: SfU

Motion 2020/21:3732 av Martina Johansson och Solveig Zander (båda C) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3732 av Martina Johansson och Solveig Zander (båda C) (pdf, 80 kB)

En utvecklad sjukvård och omsorg i hela landet

Motion 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. C En utvecklad sjukvård och omsorg i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förstärka patienters rättigheter i patientlagen för att ge patienter rätt att välja slutenvård på en valfri klinik i landet


Utskottsberedning: KU SoU UbU 2020/21:AU5 2020/21:JuU23

Motion 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 123 kB) Motion 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 260 kB)

En stärkt folkhälsa från barndom till ålderdom

Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. C En stärkt folkhälsa från barndom till ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa elevhälsa som ämne i rektorsprogrammet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: KrU MJU SoU UbU

Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C) (docx, 89 kB) Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C) (pdf, 155 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se