Sonia Karlsson (S)

Sonia Karlsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Undersköterska
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2000-11-28 – 2008-10-16
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-11-27
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Suppleant 2001-11-23 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2002-11-01 – 2004-10-27

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2007/08:JuU19 7 maj 2008 En långsiktigt hållbar tingsrättsorganisation
Information från regeringen 24 januari 2008 Information från regeringen
Information från regeringen 24 januari 2008 Information från regeringen
Debatt om förslag 2006/07:FiU23 28 mars 2007 Riksbankens förvaltning 2006

med anledning av skr. 2009/10:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2009

Motion 2009/10:Fi14 av Thomas Östros m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi14 av Thomas Östros m.fl. s med anledning av skr. 2009/10:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2009 s43020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utvecklingen inom den kommunala sektorn. Motivering I skrivelsen


Utskottsberedning: 2009/10:FiU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Fi14 av Thomas Östros m.fl. (s) (doc, 52 kB)

med anledning av prop. 2009/10:180 Nya rättsmedel på upphandlingsområdet

Motion 2009/10:Fi12 av Thomas Östros m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi12 av Thomas Östros m.fl. s med anledning av prop. 2009/10:180 Nya rättsmedel på upphandlingsområdet s43019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att bestämmelser ska införas i LOU och LUF som anger att upphandlande


Utskottsberedning: 2009/10:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Fi12 av Thomas Östros m.fl. (s) (doc, 51 kB)

med anledning av prop. 2009/10:170 En enklare plan- och bygglag

Motion 2009/10:C15 av Sonia Karlsson och Christina Axelsson (s)

Motion till riksdagen 2009/10:C15 av Sonia Karlsson och Christina Axelsson s med anledning av prop. 2009/10:170 En enklare plan- och bygglag s41001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner vad som anförs i motionen om att 5 kap. 24 och 29 och 13 kap. 12 endast ska gälla dem som lämnat sådana uppgifter att de


Utskottsberedning: 2009/10:CU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C15 av Sonia Karlsson och Christina Axelsson (s) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se