Staffan Anger (M)

Staffan Anger (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Civilekonom
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-11-15 – 2008-10-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S) 25 juni 2014 Pensionärsskatten
Debatt om förslag 2013/14:FiU37 4 juni 2014 Regeringens förvaltningspolitik
Interpellationsdebatt 2013/14:471 av Valter Mutt (MP) 3 juni 2014 Hållbar finansiell infrastruktur
Interpellationsdebatt 2013/14:447 av Monica Green (S) 3 juni 2014 Pensionärsskatten

Pensionärsskatten

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S)

Interpellation 2013/14:518 Pensionärsskatten av Hillevi Larsson S till Finansminister Anders Borg M Pension är uppskjuten lön, men trots det beskattas pension högre än lön. Sedan regeringen införde pensionärsskatten har en pensionär i genomsnitt betalat 100 000 kronor mer än en löntagare. Detta är inte rättvist, särskilt

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 65 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Pensionärsskatten

Hållbar finansiell infrastruktur

Interpellation 2013/14:471 av Valter Mutt (MP)

Interpellation 2013/14:471 Hållbar finansiell infrastruktur av Valter Mutt MP till Finansminister Anders Borg M Det finansiella systemet behöver reformeras för att kunna tillgodose de mångas behov, i stället för att berika ett fåtal, och för att det ska kunna hålla sig inom naturens ramar. Den internationella debatten

Inlämnad: 2014-05-08 Besvarare: Peter Norman (M)

Interpellation 2013/14:471 av Valter Mutt (MP) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hållbar finansiell infrastruktur

Pensionärsskatten

Interpellation 2013/14:447 av Monica Green (S)

Interpellation 2013/14:447 Pensionärsskatten av Monica Green S till Finansminister Anders Borg M Pension är lägre än lön, och pensionen är uppskjuten lön för dem som har arbetat. Ändå är skatten högre för pensionärer än för dem som förvärvsarbetar för närvarande. Denna klyfta har den borgerliga regeringen infört och beslutat

Inlämnad: 2014-04-22 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:447 av Monica Green (S) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Pensionärsskatten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se