Staffan Anger (M)

Staffan Anger (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Civilekonom
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-11-15 – 2008-10-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:FiU6 24 november 2011 AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2010
Interpellationsdebatt 2010/11:290 av Johnson, Jacob (V) 5 april 2011 Riskkapitalbolags intressen i välfärdsföretag
Debatt om förslag 2009/10:NU14 24 mars 2010 Vissa mineralpolitiska frågor

Dokument:

Riskkapitalbolags intressen i välfärdsföretag

Interpellation 2010/11:290 av Johnson, Jacob (V)

den 22 mars Interpellation 2010/11:290 Riskkapitalbolags intressen i välfärdsföretag av Jacob Johnson V till finansminister Anders Borg M Svenska Dagbladet har i serien Välfärdens nya herrar nyligen på ett välförtjänt och pedagogiskt sätt beskrivit hur riskkapitalbolag gör stora vinster på skattepengar avsedda

Inlämnad: 2011-03-22 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Riskkapitalbolags intressen i välfärdsföretag

Modernisering av slussen i Södertälje

Interpellation 2007/08:669 av Anger, Staffan (m)

den 9 maj Interpellation 2007/08:669 Modernisering av slussen i Södertälje av Staffan Anger m till statsrådet Åsa Torstensson c Slussen i Södertälje behöver snarast en större nyinvestering för att kunna ta in större tonnage i Mälaren med moderna båtar som är kostnadseffektivare. Sjöfarten i Mälaren är viktig för

Inlämnad: 2008-05-09 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.