Staffan Anger (M)

Staffan Anger (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Civilekonom
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-11-15 – 2008-10-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:FiU6 24 november 2011 AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2010
Interpellationsdebatt 2010/11:290 av Johnson, Jacob (V) 5 april 2011 Riskkapitalbolags intressen i välfärdsföretag
Debatt om förslag 2009/10:NU14 24 mars 2010 Vissa mineralpolitiska frågor

Dokument:

Mälardalens högskolas forskningsresurser

Motion 2013/14:Ub388 av Staffan Anger (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub388 av Staffan Anger M Mälardalens högskolas forskningsresurser M1617 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten till en förstärkning av Mälardalens högskolas statliga forskningsresurser. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub388 av Staffan Anger (M) (doc, 54 kB) Motion 2013/14:Ub388 av Staffan Anger (M) (pdf, 116 kB)

Svenska motköp

Motion 2013/14:U274 av Staffan Anger (M)

Motion till riksdagen 2013/14:U274 av Staffan Anger M Svenska motköp M1621 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av hur s.k. motköpsaffärer kan gå till där svenska företag köper utländska produkter och kompenseras med motköpsaffärer


Utskottsberedning: 2013/14:UU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:U274 av Staffan Anger (M) (doc, 54 kB) Motion 2013/14:U274 av Staffan Anger (M) (pdf, 114 kB)

Groddföretagens finansiering

Motion 2013/14:N382 av Staffan Anger och Per Åsling (M, C)

Motion till riksdagen 2013/14:N382 av Staffan Anger och Per Åsling M, C Groddföretagens finansiering M1620 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över finansieringen av groddföretag. Motivering Det finns idag ett problem vad gäller små företag,


Utskottsberedning: 2013/14:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N382 av Staffan Anger och Per Åsling (M, C) (doc, 54 kB) Motion 2013/14:N382 av Staffan Anger och Per Åsling (M, C) (pdf, 127 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.