Staffan Anger (M)

Staffan Anger (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Civilekonom
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-11-15 – 2008-10-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:FiU6 24 november 2011 AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2010
Interpellationsdebatt 2010/11:290 av Johnson, Jacob (V) 5 april 2011 Riskkapitalbolags intressen i välfärdsföretag
Debatt om förslag 2009/10:NU14 24 mars 2010 Vissa mineralpolitiska frågor

Dokument:

Riskkapitalbolags intressen i välfärdsföretag

Interpellation 2010/11:290 av Johnson, Jacob (V)

den 22 mars Interpellation 2010/11:290 Riskkapitalbolags intressen i välfärdsföretag av Jacob Johnson V till finansminister Anders Borg M Svenska Dagbladet har i serien Välfärdens nya herrar nyligen på ett välförtjänt och pedagogiskt sätt beskrivit hur riskkapitalbolag gör stora vinster på skattepengar avsedda

Inlämnad: 2011-03-22 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Riskkapitalbolags intressen i välfärdsföretag

Besiktning av svenskregistrerade bilar utomlands

Motion 2010/11:T473 av Staffan Anger (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T473 av Staffan Anger M Besiktning av svenskregistrerade bilar utomlands m1377 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att underlätta besiktning av svenskregistrerade bilar utomlands. Motivering Med en glädjande utveckling


Utskottsberedning: 2010/11:TU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T473 av Staffan Anger (M) (doc, 47 kB) Motion 2010/11:T473 av Staffan Anger (M) (pdf, 124 kB)

Finansiering av groddföretag

Motion 2010/11:N387 av Staffan Anger och Per Åsling (M, C)

Motion till riksdagen 2010/11:N387 av Staffan Anger och Per Åsling M, C Finansiering av groddföretag M1381 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över finansieringen av groddföretag genom garantier från staten. Motivering Finansieringssystemen


Utskottsberedning: 2010/11:NU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:N387 av Staffan Anger och Per Åsling (M, C) (doc, 47 kB) Motion 2010/11:N387 av Staffan Anger och Per Åsling (M, C) (pdf, 126 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.