Staffan Danielsson (C)

Staffan Danielsson (C)

Tillgänglig ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Östergötlands län
Titel Agronom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-08-01 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2004-07-20 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2003-10-09 – 2003-11-08
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2003-10-14 – 2003-11-08
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-10-14 – 2003-11-08
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-04-12 – 2018-09-24
    • Suppleant 2007-02-28 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2011-06-10 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-09-24 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-03
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2015-10-01 – 2018-09-24
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-10-03

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 03 (ersättare 031009-031108), 04-14 och 15-. Ledamot försvarsutskottet 06-14. Suppleant finansutskottet 03, utrikesutskottet 03 och 10-14, skatteutskottet 04-06, 07-10 och 16-, trafikutskottet 04-06, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06-09, 10-11 och 12-14, miljö och jordbruksutskottet 11-14 och socialutskottet 15-. Ledamot EU-nämnden 06-10, krigsdelegationen 06-10 och Nordiska rådets svenska delegation 15-16. Suppleant Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-14 och EU-nämnden 10-14.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren och majoren Dag Danielsson och sjuksköterskan Margareta Danielsson, f. Lagerstedt.
  • Utbildning

    Gymnasium i Linköping, social linje, slutår 67. Agronomexamen, Sveriges lantbruksuniversitet 75.
  • Anställningar

    Ekonomiinstitutionen, Sveriges lantbruksuniversitet 75. Informationsansvarig, Kalmar Lantmän 75-78. Informationssekreterare, Jordbruksdepartementet 79-82. Lantbrukare, Erikstad gård 82-. Avdelningsdirektör, Lantbruksstyrelsen 88-90.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Signalspaningsnämnden 09, Fiskeriverkets insynsråd 10- och Rekryteringsmyndighetens insynsråd 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 83-04. Ledamot i flera kommunala nämnder under perioden.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Bankekinds centeravdelning, 80-talet. Ledamot, Bankekinds kyrkoråd 83-04. Ledamot, distriktsstyrelsen i Östgötacentern, 90- och 00-talen. 2:e vice ordförande, Östergötlands centerdistrikt, 00-talet. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse 98-05. Ordförande, LRF i Östergötland 91-98. Ledamot, LRF:s förbundsstyrelse 96-04. Ordförande, Hushållningssällskapet Östergötland 02-. Ledamot, Landshypotek Östgötas regionstyrelse, 90- och 00-talen och LRF Medias, Linköping Biogas, Lantmännen Agrovärmes styrelser ca 97-04. Styrelseledamot, Länsförsäkringar SAK 00-04.
  • Litteratur

    Antologin Kluvet land 15, utgivare Anders Bockgård.
  • Bostadsort

    Linköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:SkU24 31 maj 2018 Redovisning av skatteutgifter 2018
Interpellationsdebatt 2017/18:534 av Staffan Danielsson (C) 28 maj 2018 Förutsättningarna för fårskötsel i Sverige
Debatt om förslag 2017/18:UU18 24 maj 2018 Norden

Dokument:

Nyanserade synfältskrav för körkort

Interpellation 2012/13:167 av Danielsson, Staffan (C)

den 4 december Interpellation 2012/13:167 Nyanserade synfältskrav för körkort av Staffan Danielsson C till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Jag har de senaste åren engagerat mig i frågan om hur pass bra man måste kunna se för att få inneha körkort. Många personer som ser bra fråntas varje år sitt körkort,

Inlämnad: 2012-12-04 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Självbestämmande vid livets slut

Motion 2012/13:So563 av Eva Flyborg m.fl. (FP, MP, C)

Motion till riksdagen 2012/13:So563 av Eva Flyborg m.fl. FP, MP, C Självbestämmande vid livets slut FP001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om människors självbestämmande vid livets slut. Motivering Man kan ibland få höra att vården ska vara


Utskottsberedning: 2012/13:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So563 av Eva Flyborg m.fl. (FP, MP, C) (doc, 62 kB) Motion 2012/13:So563 av Eva Flyborg m.fl. (FP, MP, C) (pdf, 146 kB)

Färjetrafiken till Gotland

Motion 2012/13:T346 av Staffan Danielsson och Roger Tiefensee (C)

Motion till riksdagen 2012/13:T346 av Staffan Danielsson och Roger Tiefensee C Färjetrafiken till Gotland C456 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att inte öka restiden till och från Gotland med färjetrafiken. Motivering Gotlandstrafiken är


Utskottsberedning: 2012/13:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:T346 av Staffan Danielsson och Roger Tiefensee (C) (doc, 55 kB) Motion 2012/13:T346 av Staffan Danielsson och Roger Tiefensee (C) (pdf, 132 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.