Staffan Eklöf (SD)

Staffan Eklöf (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 96
Titel Fil.dr.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post staffan.eklof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-10-02 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:314 av Staffan Eklöf (SD) 1 oktober 2019 En moderniserad och teknikneutral gentekniklagstiftning
Interpellationsdebatt 2018/19:312 av Staffan Eklöf (SD) 1 oktober 2019 En avvägning mellan havsbaserad vindkraft och naturvärden
Debatt om förslag 2018/19:MJU17 13 juni 2019 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 2014-2020

Tillämpning av regler för sand i liggbås för kor

Skriftlig fråga 2019/20:158 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:158 Tillämpning av regler för sand i liggbås för kor av Staffan Eklöf SD till Statsrådet Jennie Nilsson S Det finns uppgifter på att antalet fall av juverinfektion minskar när man använder sand som underlag i liggbås för kor. Lösdrift med sand ger större trivsel för korna och bättre arbetsmiljö. Sand är

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:158 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 87 kB)

Slopande av hårdare amorteringskrav

Motion 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Slopande av hårdare amorteringskrav Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa det skärpta amorteringskravet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverigedemokraterna vill se en långsiktig


Utskottsberedning: 2019/20:FiU22

Motion 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

Motion 2019/20:2638 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2638 av Martin Kinnunen m.fl. SD Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Utgiftsområdets


Utskottsberedning: 2019/20:MJU2

Motion 2019/20:2638 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 137 kB) Motion 2019/20:2638 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 200 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se