Åsa Lindhagen (MP)

Åsa Lindhagen (MP)

Statsråd

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilingenjör.
Född år 1980

Aktuella uppdrag

    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 17 oktober 2019 Frågestund
Frågestund 19 september 2019 Frågestund
Frågestund 4 april 2019 Frågestund
Frågestund 7 mars 2019 Frågestund

Incels

Svar på skriftlig fråga 2019/20:42 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

A2019/01739/JÄM Arbetsmarknadsdepartementet Jämställdhetsministern samt ministern med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation Till riksdagen Svar på fråga 2019/20:42 av Ebba Hermansson SD Incels Ebba Hermansson har frågat mig om jag avser vidta några åtgärder för att förhindra att kvinnohatet inom gruppen

Svarsdatum: 2019-10-02 Frågeställare: Ebba Hermansson (SD)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:42 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 84 kB)

Stopp för könsstympning av flickor

Svar på skriftlig fråga 2019/20:32 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Svar på fråga 2019/20:32 av Margareta Cederfelt M Stopp för könsstympning av flickor Margareta Cederfelt har frågat mig om jag och regeringen är beredda att skyndsamt vidta åtgärder, och i så fall vilka, för att sätta stopp för könsstympning av unga kvinnor. Arbetet mot hedersrelaterat våld och förtryck, inklusive könsstympning,

Svarsdatum: 2019-10-02 Frågeställare: Margareta Cederfelt (M)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:32 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 93 kB)

Samhällsorientering för asylsökande och nyanlända

Svar på skriftlig fråga 2018/19:955 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Svar på fråga 2018/19:955 av Maria Malmer Stenergaard M Samhällsorientering för asylsökande och nyanlända Maria Malmer Stenergaard har frågat arbetsmarknadsministern när regeringen avser att gå vidare och införa en obligatorisk samhällsorientering för asylsökande. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som

Svarsdatum: 2019-09-11 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:955 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se