Lars-Erik Lövdén (S)

Lars-Erik Lövdén (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel sekreterare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-11-23 – 2004-10-31
    • Ordinarie 1980-01-10 – 1998-11-22
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1979-10-23 – 1979-11-25
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1979-11-28 – 1979-12-31
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 1998-10-13 – 1998-11-19
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1986-10-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1986-10-07
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1980-10-07 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1981-10-06 – 1982-10-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2004-10-31
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1986-10-07 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 1998-11-19
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2003/04:346 av Lundström, Nina (fp) 30 mars 2004 kvinnor i byggbranschen
Interpellationsdebatt 2003/04:331 av Lundström, Nina (fp) 30 mars 2004 lagen om allmännyttiga bostadsföretag
Interpellationsdebatt 2003/04:330 av Stenmark, Rigmor (c) 30 mars 2004 husbyggen i Knivsta
Interpellationsdebatt 2002/03:321 av Bager, Erling (fp) 19 maj 2003 nytt bosparsystem och ökat byggande

Dokument:

kvinnor i byggbranschen

Interpellation 2003/04:346 av Lundström, Nina (fp)

den 11 mars Interpellation 2003/04:346 av Nina Lundström fp till statsrådet Lars-Erik Lövdén om kvinnor i byggbranschen Svensk byggbransch är en mansdominerad bransch. 1999 var 224 000 individer sysselsatta inom byggindustrin. Av dessa utgör kvinnorna någon eller några procent inom de fåtal grupper där de finns representerade.

Inlämnad: 2004-03-11 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: kvinnor i byggbranschen

lagen om allmännyttiga bostadsföretag

Interpellation 2003/04:331 av Lundström, Nina (fp)

den 8 mars Interpellation 2003/04:331 av Nina Lundström fp till statsrådet Lars-Erik Lövdén om lagen om allmännyttiga bostadsföretag Lagen om allmännyttiga bostadsföretag 2002:102 tillkom för att försvåra ombildning av kommunalt ägda hyresrätter till bostadsrätter/äganderätt. Detta ska enligt lagen åstadkommas genom

Inlämnad: 2004-03-08 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: lagen om allmännyttiga bostadsföretag

husbyggen i Knivsta

Interpellation 2003/04:330 av Stenmark, Rigmor (c)

den 5 mars Interpellation 2003/04:330 av Rigmor Stenmark c till statsrådet Lars-Erik Lövdén om husbyggen i Knivsta Luftfartsverket motsätter sig byggande i stora delar av Knivsta kommun. Så gott som alla bygglovsansökningar i Knivsta kommun inom ett område som kan påverkas av en framtida utbyggnad av Arlanda överklagas

Inlämnad: 2004-03-05 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: husbyggen i Knivsta

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se