Mona Sahlin (S)

Mona Sahlin (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2011-03-31
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1996-01-01 – 1996-04-15
    • Ledig 1994-10-08 – 1995-12-31
    • Ordinarie 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ledig 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Ordinarie 1988-05-31 – 1991-09-30
    • Ledig 1988-02-01 – 1988-05-30
    • Ordinarie 1987-05-01 – 1988-01-31
    • Ledig 1986-10-07 – 1987-04-30
    • Ordinarie 1985-06-01 – 1986-10-06
    • Ledig 1985-04-22 – 1985-05-31
    • Ordinarie 1983-06-04 – 1985-04-21
    • Ledig 1983-04-06 – 1983-06-03
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1983-04-05
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2007-03-17 – 2011-03-25
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2007-01-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1990-01-18
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1984-10-02 – 1990-01-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2011-03-31
    • Ledamot 1990-05-31 – 1994-10-03
    • Talmanskonferensen

    • Ledamot 1991-10-10 – 1992-02-24
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2007-05-11 – 2011-03-31
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1985-09-30 – 1990-03-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-03-31
    • Suppleant 2007-05-11 – 2010-10-04
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 1994-10-07 – 1995-11-16
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Samhällsbyggnadsminister 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2004-10-31
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2002-10-21 – 2004-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Rätt till abort för utländska kvinnor

Skriftlig fråga 2006/07:23 av Sahlin, Mona (s)

den 13 oktober Fråga 2006/07:23 Rätt till abort för utländska kvinnor av Mona Sahlin s till socialminister Göran Hägglund kd Den svenska abortlagstiftningen från 1975 innebar att Sverige fick en modern lagstiftning och betydde att svenska kvinnor kunde ges möjlighet till säker abort inom landets gränser. Rätten

Inlämnad: 2006-10-13 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.