Mona Sahlin (S)

Mona Sahlin (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2011-03-31
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1996-01-01 – 1996-04-15
    • Ledig 1994-10-08 – 1995-12-31
    • Ordinarie 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ledig 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Ordinarie 1988-05-31 – 1991-09-30
    • Ledig 1988-02-01 – 1988-05-30
    • Ordinarie 1987-05-01 – 1988-01-31
    • Ledig 1986-10-07 – 1987-04-30
    • Ordinarie 1985-06-01 – 1986-10-06
    • Ledig 1985-04-22 – 1985-05-31
    • Ordinarie 1983-06-04 – 1985-04-21
    • Ledig 1983-04-06 – 1983-06-03
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1983-04-05
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2007-03-17 – 2011-03-25
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2007-01-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1990-01-18
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1984-10-02 – 1990-01-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2011-03-31
    • Ledamot 1990-05-31 – 1994-10-03
    • Talmanskonferensen

    • Ledamot 1991-10-10 – 1992-02-24
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2007-05-11 – 2011-03-31
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1985-09-30 – 1990-03-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-03-31
    • Suppleant 2007-05-11 – 2010-10-04
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 1994-10-07 – 1995-11-16
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Samhällsbyggnadsminister 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2004-10-31
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2002-10-21 – 2004-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Israel och den palestinska befolkningen

Interpellation 2000/01:334 av Artin, Murad (v)

den 23 mars Interpellation 2000/01:334 av Murad Artin v till utrikesminister Anna Lindh om Israel och den palestinska befolkningen Den nya israeliska regeringen med Ariel Sharon i spetsen fortsätter med sina provokationer mot den palestinska befolkningen i de ockuperade områdena. Den illegala bosättningspolitiken,

Inlämnad: 2001-03-23 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Israel och den palestinska befolkningen

läkemedelskommitté

Interpellation 2000/01:353 av Viklund, Margareta (kd)

den 21 mars Interpellation 2000/01:353 av Margareta Viklund kd till socialminister Lars Engqvist om läkemedelskommitté De snabbt ökande läkemedelskostnaderna beskrivs ofta som en gökunge i sjukvårdsboet. Problemet orsakas givetvis i grunden av att läkemedelsutvecklingen innebär stora nya möjligheter till bot/lindring

Inlämnad: 2001-04-02 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: läkemedelskommitté

narkotikapolitiken

Interpellation 2000/01:273 av Gustafsson, Lars (kd)

den 15 februari Interpellation 2000/01:273 av Lars Gustafsson kd till socialminister Lars Engqvist om narkotikapolitiken Narkotikakommissionen framför i sin rapport Vägvalet att svensk narkotikapolitik står inför ett val mellan två riktningar. Den ena vägen innebär en kraftig upprustning av ledning, kompetens och resurser

Inlämnad: 2001-02-21 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: narkotikapolitiken

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.