Sven-Erik Bucht (S)

Sven-Erik Bucht (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2019-01-30
    • Ledig 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-04-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Landsbygdsdepartementet

    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2015-01-01 – 2019-01-21
    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-19. Ledamot finansutskottet 13-14. Suppleant finansutskottet 10-13, justitieutskottet 10 och näringsutskottet 13-14. Statsråd (landsbygdsminister), Näringsdepartementet 141003-190121.
  • Föräldrar

    Kriminalinspektören Ragnar Bucht och excerpisten Doris Bucht, f. Pesula.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Haparanda 74. Företagsekonomi, Luleå universitet 96.
  • Anställningar

    Lantarbetare 74-76. Vaktmästare 76-78. Musiklärare 79-83. Försäljningschef 84-85. Vaktmästare/ett flertal politiska uppdrag 86-90. Platschef, HSB Haparanda 90-99. Förvaltningschef, HSB Norr 00-02. Kommunalråd, Haparanda 03-10.
  • Bostadsort

    Haparanda

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Felaktig stödområdesindelning i östra Norrbotten

Skriftlig fråga 2013/14:432 av Bucht, Sven-Erik (S)

den 20 februari Fråga 2013/14:432 Felaktig stödområdesindelning i östra Norrbotten av Sven-Erik Bucht S till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Jag ställde 2010 en fråga till landsbygdsministern om behovet att korrigera stödområde för jordbruket i östra Norrbotten. Statsrådet lät i samband med det förstå detta

Inlämnad: 2014-02-20 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Riksgränsen

Skriftlig fråga 2013/14:95 av Bucht, Sven-Erik (S)

den 5 november Fråga 2013/14:95 Riksgränsen av Sven-Erik Bucht S till utrikesminister Carl Bildt M Sverige har 163 mil landgräns mot Norge från Idefjorden i söder till Treriksröset i norr. Riksgränsen har större betydelse under krig men är viktig även i fredstid. Det finns många bestämmelser som är olika i våra

Inlämnad: 2013-11-05 Besvarare: Carl Bildt (M)

Nordiska gränshinder

Skriftlig fråga 2012/13:336 av Bucht, Sven-Erik (S)

den 22 februari Fråga 2012/13:336 Nordiska gränshinder av Sven-Erik Bucht S till statsrådet Ewa Björling M I mars 2012 möttes samarbetsministrarna Alexander Stubb, Finland, och Ewa Björling i Haparanda-Torneå för invigningen av Nordkalottens gränstjänstkontor, som är viktigt för att informera om och undanröja

Inlämnad: 2013-02-22 Besvarare: Ewa Björling (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.