Sven-Erik Bucht (S)

Sven-Erik Bucht (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2019-01-30
    • Ledig 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-04-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Landsbygdsdepartementet

    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2015-01-01 – 2019-01-21
    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-19. Ledamot finansutskottet 13-14. Suppleant finansutskottet 10-13, justitieutskottet 10 och näringsutskottet 13-14. Statsråd (landsbygdsminister), Näringsdepartementet 141003-190121.
  • Föräldrar

    Kriminalinspektören Ragnar Bucht och excerpisten Doris Bucht, f. Pesula.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Haparanda 74. Företagsekonomi, Luleå universitet 96.
  • Anställningar

    Lantarbetare 74-76. Vaktmästare 76-78. Musiklärare 79-83. Försäljningschef 84-85. Vaktmästare/ett flertal politiska uppdrag 86-90. Platschef, HSB Haparanda 90-99. Förvaltningschef, HSB Norr 00-02. Kommunalråd, Haparanda 03-10.
  • Bostadsort

    Haparanda

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Handläggningstider som riskerar svensk kycklingproduktion

Svar på skriftlig fråga 2016/17:309 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

PAGE 2 Dnr N2016/07053/JM Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:309 av Cecilia Widegren M Handläggningstider som riskerar svensk kycklingproduktion samt fråga 2016/17:311 av Cecilia Widegren M Handläggningstider som riskerar jobbutvecklingen på landsbygden Cecilia Widegren

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Cecilia Widegren (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:309 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 39 kB)

Handel med levande djur

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1623 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

N2018/04463/DL Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1623 av Betty Malmberg M Handel med levande djur Betty Malmberg har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att Statens jordbruksverk Jordbruksverket ska kunna förhindra att Sverige får in de allvarliga sjukdomarna

Svarsdatum: 2018-09-06 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1623 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 83 kB)

Förskottering av EU-ersättningar

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1602 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

N2018/04280/JM Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1602 av Kristina Yngwe C Förskottering av EU-ersättningar Kristina Yngwe har frågat mig vad jag avser att vidta för åtgärder för att säkerställa att direktstöden kan börja utbetalas redan i oktober. Den extrema vädersituationen

Svarsdatum: 2018-08-20 Frågeställare: Kristina Yngwe (C)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1602 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.