Sven-Erik Bucht (S)

Sven-Erik Bucht (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2019-01-30
    • Ledig 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-04-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Landsbygdsdepartementet

    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2015-01-01 – 2019-01-21
    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-19. Ledamot finansutskottet 13-14. Suppleant finansutskottet 10-13, justitieutskottet 10 och näringsutskottet 13-14. Statsråd (landsbygdsminister), Näringsdepartementet 141003-190121.
  • Föräldrar

    Kriminalinspektören Ragnar Bucht och excerpisten Doris Bucht, f. Pesula.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Haparanda 74. Företagsekonomi, Luleå universitet 96.
  • Anställningar

    Lantarbetare 74-76. Vaktmästare 76-78. Musiklärare 79-83. Försäljningschef 84-85. Vaktmästare/ett flertal politiska uppdrag 86-90. Platschef, HSB Haparanda 90-99. Förvaltningschef, HSB Norr 00-02. Kommunalråd, Haparanda 03-10.
  • Bostadsort

    Haparanda

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Problem med telefon och datoruppkoppling

Skriftlig fråga 2010/11:652 av Bucht, Sven-Erik (S)

den 12 augusti Fråga 2010/11:652 Problem med telefon och datoruppkoppling av Sven-Erik Bucht S till statsrådet Anna-Karin Hatt C Under sommaren har vi nästan dagligen uppmärksammats på att telefoni- och dataförbindelser inte fungerar i Norrbottens inland. Problemen har uppstått i samband med att Telia genomför

Inlämnad: 2011-08-12 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011

Motion 2010/11:Fi15 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi15 av Isak From m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011 S64036 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Motivering 2 4 Brister i resandeundersökningen 2 4.1 Pågående samarbeten 3 5 Restider 3 6 Allvarliga konsekvenser 4 2 Förslag till


Utskottsberedning: 2010/11:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Fi15 av Isak From m.fl. (S) (doc, 62 kB) Motion 2010/11:Fi15 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 255 kB)

med anledning av skr. 2010/11:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2010/11:Fi8 av Tommy Waidelich m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi8 av Tommy Waidelich m.fl. S med anledning av skr. 2010/11:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn S2003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utvecklingen inom den kommunala sektorn. Motivering I skrivelsen


Utskottsberedning: 2010/11:FiU34
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Fi8 av Tommy Waidelich m.fl. (S) (doc, 53 kB) Motion 2010/11:Fi8 av Tommy Waidelich m.fl. (S) (pdf, 151 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.