Sven-Erik Bucht (S)

Sven-Erik Bucht (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2019-01-30
    • Ledig 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-04-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Landsbygdsdepartementet

    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2015-01-01 – 2019-01-21
    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-19. Ledamot finansutskottet 13-14. Suppleant finansutskottet 10-13, justitieutskottet 10 och näringsutskottet 13-14. Statsråd (landsbygdsminister), Näringsdepartementet 141003-190121.
  • Föräldrar

    Kriminalinspektören Ragnar Bucht och excerpisten Doris Bucht, f. Pesula.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Haparanda 74. Företagsekonomi, Luleå universitet 96.
  • Anställningar

    Lantarbetare 74-76. Vaktmästare 76-78. Musiklärare 79-83. Försäljningschef 84-85. Vaktmästare/ett flertal politiska uppdrag 86-90. Platschef, HSB Haparanda 90-99. Förvaltningschef, HSB Norr 00-02. Kommunalråd, Haparanda 03-10.
  • Bostadsort

    Haparanda

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av redog. 2013/14:RR4 Riksrevisionens redogörelse för granskningen av Årsredovisning för staten 2013

Motion 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. S med anledning av redog. 2013/14:RR4 Riksrevisionens redogörelse för granskningen av Årsredovisning för staten 2013 201314S3005 med anledning av Riksrevisionens redogörelse för granskningen av årsredovisningen för staten 2013 Förslag till riksdagsbeslut


Utskottsberedning: 2013/14:FiU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (doc, 50 kB) Motion 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (pdf, 151 kB)

Inhumana utvisningsbeslut

Interpellation 2013/14:463 av Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2013/14:463 Inhumana utvisningsbeslut av Sven-Erik Bucht S till Statsrådet Tobias Billström M I dagarna har vi i medierna uppmärksammats om ett utvisningsärende av en familj boende i Norrbotten och Västerbotten. Ett flickebarn, Maria, två år gammal, och hennes biologiska familj har fått besked av Migrationsverket

Inlämnad: 2014-05-05 Besvarare: Tobias Billström (M)

Interpellation 2013/14:463 av Sven-Erik Bucht (S) (pdf, 77 kB)

med anledning av skr. 2013/14:101 Årsredovisning för staten 2013

Motion 2013/14:Fi10 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi10 av Fredrik Olovsson m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:101 Årsredovisning för staten 2013 S26011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om regeringens redovisning av uppfyllelsen av budgetpolitiska mål. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:FiU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi10 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (doc, 61 kB) Motion 2013/14:Fi10 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (pdf, 150 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.