Sven-Erik Bucht (S)

Sven-Erik Bucht (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2019-01-30
    • Ledig 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-04-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Landsbygdsdepartementet

    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2015-01-01 – 2019-01-21
    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-19. Ledamot finansutskottet 13-14. Suppleant finansutskottet 10-13, justitieutskottet 10 och näringsutskottet 13-14. Statsråd (landsbygdsminister), Näringsdepartementet 141003-190121.
  • Föräldrar

    Kriminalinspektören Ragnar Bucht och excerpisten Doris Bucht, f. Pesula.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Haparanda 74. Företagsekonomi, Luleå universitet 96.
  • Anställningar

    Lantarbetare 74-76. Vaktmästare 76-78. Musiklärare 79-83. Försäljningschef 84-85. Vaktmästare/ett flertal politiska uppdrag 86-90. Platschef, HSB Haparanda 90-99. Förvaltningschef, HSB Norr 00-02. Kommunalråd, Haparanda 03-10.
  • Bostadsort

    Haparanda

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Levande kust och skärgård

Interpellation 2014/15:753 av Lars Tysklind (FP)

Interpellation 2014/15:753 Levande kust och skärgård av Lars Tysklind FP till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Sveriges fiskeripolitik styrs till stor del av EU alltsedan Sverige blev medlem i gemenskapen. När det nu beslutades om en ny inriktning av fiskeripolitiken i EU under förra året  får detta konsekvenser för svensk

Inlämnad: 2015-08-26 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2014/15:753 av Lars Tysklind (FP) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Levande kust och skärgård

Överenskommelse om minimimått på havskräfta

Interpellation 2014/15:752 av Lars Tysklind (FP)

Interpellation 2014/15:752 Överenskommelse om minimimått på havskräfta av Lars Tysklind FP till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Enligt uppgift har statsrådet Sven-Erik Bucht gjort en överenskommelse med Danmark angående minimimått på havskräfta. Överenskommelsen ska innebära att minsta måttet på havskräfta minskar från 13

Inlämnad: 2015-08-26 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2014/15:752 av Lars Tysklind (FP) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Överenskommelse om minimimått på havskräfta

EU:s lagstiftning om genetiskt modiferade livsmedel och foder

Svar på skriftlig fråga 2014/15:751 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Svarsdatum: 2015-08-26 Frågeställare: Johan Hultberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2014/15:751 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.