Sven-Erik Bucht (S)

Sven-Erik Bucht (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2019-01-30
    • Ledig 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-04-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Landsbygdsdepartementet

    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2015-01-01 – 2019-01-21
    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-19. Ledamot finansutskottet 13-14. Suppleant finansutskottet 10-13, justitieutskottet 10 och näringsutskottet 13-14. Statsråd (landsbygdsminister), Näringsdepartementet 141003-190121.
  • Föräldrar

    Kriminalinspektören Ragnar Bucht och excerpisten Doris Bucht, f. Pesula.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Haparanda 74. Företagsekonomi, Luleå universitet 96.
  • Anställningar

    Lantarbetare 74-76. Vaktmästare 76-78. Musiklärare 79-83. Försäljningschef 84-85. Vaktmästare/ett flertal politiska uppdrag 86-90. Platschef, HSB Haparanda 90-99. Förvaltningschef, HSB Norr 00-02. Kommunalråd, Haparanda 03-10.
  • Bostadsort

    Haparanda

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2017/18:529 av Magnus Oscarsson (KD) 7 juni 2018 Långsiktiga förutsättningar för mjölksektorn
Interpellationsdebatt 2017/18:515 av Lotta Finstorp (M) 7 juni 2018 Statliga utvecklingsinsatser i Sörmland
Debatt om förslag 2017/18:NU19 5 juni 2018 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder
Interpellationsdebatt 2017/18:534 av Staffan Danielsson (C) 28 maj 2018 Förutsättningarna för fårskötsel i Sverige

Dokument:

Otillåten användning av bekämpningsmedel inom EU

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1578 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Dnr N2016/05720/JM Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1578 av Kristina Yngwe C Otillåten användning av bekämpningsmedel inom EU Kristina Yngwe har frågat mig vad jag avser att göra för att otillåten användning av bekämpningsmedel ska upphöra inom EU. Frågan är mycket lik den

Svarsdatum: 2016-09-21 Frågeställare: Kristina Yngwe (C)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1578 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 36 kB)

Slutdatum för livsmedelsstrategin

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1543 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Dnr N2016/05437/JM Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1543 av Jesper Skalberg Karlsson M Slutdatum för livsmedelsstrategin Jesper Skalberg Karlsson har frågat mig vad orsaken till förseningen samt när jag och regeringen avser att presentera livsmedelsstrategin. En av utgångspunkterna

Svarsdatum: 2016-09-09 Frågeställare: Jesper Skalberg Karlsson (M)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1543 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 34 kB)

Stöd vid skördeskador

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1541 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Dnr N2016/05434/JM Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1541 av Magnus Oscarsson KD Stöd vid skördeskador Magnus Oscarsson har frågat mig vad jag avser att göra för att underlätta för de svenska bönder som drabbas av omfattande skördeskador. Det tidigare skördeskadeskyddet

Svarsdatum: 2016-09-09 Frågeställare: Magnus Oscarsson (KD)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1541 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 34 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.