Stefan Svanström (KD)

Stefan Svanström (KD)

Tidigare ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-01-01

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-08-22 – 2014-02-28
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-10-11 – 2017-01-01
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2016-10-11 – 2017-01-01
    • Suppleant 2013-09-26 – 2014-02-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2016-10-11 – 2017-01-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-14 och 16- (ersättare 161011-). Suppleant justitieutskottet 13-14 och extra suppleant 16-. Extra suppleant konstitutionsutskottet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:KU1 30 november 2016 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse
Debatt om förslag 2016/17:KU14 16 november 2016 Översyn av Riksrevisionen
Frågestund 20 oktober 2016 Frågestund
Debatt om förslag 2013/14:JuU37 27 februari 2014 Översyn av våldtäktsbrottet

Förarbevis för vattenskoter

Motion 2013/14:T437 av Stefan Svanström (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:T437 av Stefan Svanström KD Förarbevis för vattenskoter Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda att i säkerhets- och miljöskyddssyfte införa förarbevis för framförsel av vattenskoter.


Utskottsberedning: 2013/14:TU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:T437 av Stefan Svanström (KD) (doc, 55 kB)

En utvidgad friskvårdsförmån

Motion 2013/14:Sk437 av Stefan Svanström och Lars-Axel Nordell (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk437 av Stefan Svanström och Lars-Axel Nordell KD En utvidgad friskvårdsförmån KD680 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda olika alternativ för hur friskvårdsförmånen kan utvidgas eller ersättas med någon


Utskottsberedning: 2013/14:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk437 av Stefan Svanström och Lars-Axel Nordell (KD) (doc, 57 kB)

Minska inlåsningseffekten vid försäljning av privatbostäder

Motion 2013/14:Sk436 av Stefan Svanström (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk436 av Stefan Svanström KD Minska inlåsningseffekten vid försäljning av privatbostäder KD618 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda effekterna av reavinstskatten och uppskovsräntan vad avser rörligheten


Utskottsberedning: 2013/14:SkU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk436 av Stefan Svanström (KD) (doc, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se