Sten Lundström (V)

Sten Lundström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun
Titel förskollärare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-12-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

den nya MR-lagstiftningen i Turkiet

Interpellation 2004/05:579 av Lundström, Sten (v)

den 11 maj Interpellation 2004/05:579 av Sten Lundström v till utrikesminister Laila Freivalds om den nya MR-lagstiftningen i Turkiet Ordföranden för det kurdiska partiet Dehaps kommitté för rättvisa och mänskliga rättigheter, Orphan Mirogolu, meddelar i en rapport att fem människor i Sirnak dött till följd av tortyr

Inlämnad: 2005-05-11 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Turkiets medlemskap i EU och Cypernfrågan

Interpellation 1999/2000:117 av Lundström, Sten (v)

den 26 november Interpellation 1999/2000:117 av Sten Lundström v till utrikesminister Anna Lindh om Turkiets medlemskap i EU och Cypernfrågan Utrikesministern har nyligen deklarerat att Sverige är motståndare till ett turkiskt medlemskap i EU. Detta med hänvisning till de omfattande och grova brotten mot mänskliga

Inlämnad: 1999-11-26 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.