Sten Lundström (V)

Sten Lundström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun
Titel förskollärare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-12-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Turkiets medlemskap i EU och Cypernfrågan

Interpellation 1999/2000:117 av Lundström, Sten (v)

den 26 november Interpellation 1999/2000:117 av Sten Lundström v till utrikesminister Anna Lindh om Turkiets medlemskap i EU och Cypernfrågan Utrikesministern har nyligen deklarerat att Sverige är motståndare till ett turkiskt medlemskap i EU. Detta med hänvisning till de omfattande och grova brotten mot mänskliga

Inlämnad: 1999-11-26 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Sanktionerna mot Irak

Motion 1999/2000:U610 av Murad Artin m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:U610 av Artin, Murad v Sanktionerna mot Irak 1 FN-sanktioner, Saddam Hussein och det irakiska folket I nio år efter Gulfkrigets slut har FN utsatt Irak för en ekonomisk blockad. Syftet med blockaden har varit att framtvinga eftergifter från den irakiska ledningen avseende vapeninspektionen


Utskottsberedning: ---1999/2000:UU11
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Miljökraven för Öresundsbron

Motion 1999/2000:T811 av Karin Svensson Smith m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:T811 av Svensson Smith, Karin v Miljökraven för Öresundsbron Ett villkor för byggandet av Öresundsbron var att stränga och precisa miljökrav, som att bron inte skulle medföra mer vägtrafik i Öresundsregionen, skulle uppfyllas. Den idag alltför omfattande och växande vägtrafiken i regionen


Utskottsberedning: -1999/2000:TU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.