Sten Nordin (M)

Sten Nordin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. borgarråd
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-05-07

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2008-05-07
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-05-07
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-05-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:TU12 24 maj 2007 Järnvägspolitik och andra järnvägspaketet
Debatt om förslag 2006/07:TU1 11 december 2006 Utgiftsområde 22 Kommunikationer
Interpellationsdebatt 2006/07:60 av Damberg, Mikael (s) 1 december 2006 Ny pendeltågstunnel eller ett eventuellt tredje spår
Frågestund 23 november 2006 Frågestund

Vattenreglering av Mälaren

Skriftlig fråga 2006/07:413 av Nordin, Sten (m)

den 22 december Fråga 2006/07:413 Vattenreglering av Mälaren av Sten Nordin m till miljöminister Andreas Carlgren c Mälaren är Sveriges tredje största sjö. Mälaren avvattnas vid låga och normala vattenstånd via Norrström och Södertälje kanal. De kraftiga översvämningarna i Sverige under år 20002001 påverkade Mälarregionen.

Inlämnad: 2006-12-22 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se