Sten Nordin (M)

Sten Nordin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. borgarråd
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-05-07

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2008-05-07
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-05-07
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-05-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:TU12 24 maj 2007 Järnvägspolitik och andra järnvägspaketet
Debatt om förslag 2006/07:TU1 11 december 2006 Utgiftsområde 22 Kommunikationer
Interpellationsdebatt 2006/07:60 av Damberg, Mikael (s) 1 december 2006 Ny pendeltågstunnel eller ett eventuellt tredje spår
Frågestund 23 november 2006 Frågestund

Apoteket AB vid en framtida avreglering

Motion 2007/08:So355 av Lisbeth Grönfeldt Bergman och Sten Nordin (m)

Motion till riksdagen 2007/08:So355 av Lisbeth Grönfeldt Bergman och Sten Nordin m Apoteket AB vid en framtida avreglering m1389 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hur en framtida avreglerad apoteksmarknad på bästa sätt blir konkurrenskraftig.


Utskottsberedning: 2007/08:SoU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:So355 av Lisbeth Grönfeldt Bergman och Sten Nordin (m) (doc, 37 kB)

Beräkningsgrund för stöd

Motion 2007/08:Sf253 av Sten Nordin och Ulla Löfgren (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf253 av Sten Nordin och Ulla Löfgren m Beräkningsgrund för stöd m1525 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en enhetlig beräkningsgrund för olika ersättningssystem. Motivering Det är mycket viktigt att de offentliga


Utskottsberedning: 2007/08:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Sf253 av Sten Nordin och Ulla Löfgren (m) (doc, 37 kB)

Bostadsbyggandet i våra städer

Motion 2007/08:C395 av Gustav Blix och Sten Nordin (m)

Motion till riksdagen 2007/08:C395 av Gustav Blix och Sten Nordin m Bostadsbyggandet i våra städer m1759 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förbättrade villkor för byggandet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2007/08:CU11
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2007/08:C395 av Gustav Blix och Sten Nordin (m) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se