Stina Bergström (MP)

Stina Bergström (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Studievägledare/Informatör.
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-09-28 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kils kommun 07-10. 1:e vice ordförande, kommunstyrelsen 07-10. Ledamot, kollektivtrafiknämnden, Karlstads kommun 98-99. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden, Kils kommun 03-06. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 05-06 och samverkansnämnden 09-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Svenska freds- och skiljedomsföreningen, Göteborg och Karlstad 70-80-tal. Styrelseledamot, Miljöförbundet Jordens Vänner, Karlstad och riksnivå 90-tal. Styrelseledamot, Mp Kil 00-11. Styrelseledamot, Mp Värmland 00-05, 08-11.
  • Bostadsort

    Högboda
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 10-14 och ledamot miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 14- och EU-nämnden 16-.
  • Föräldrar

    Juristen Svante Bergström och läraren Margareta Bergström, f. Kähr.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Uppsala, slutår 77. Studier i filosofi och juridik, Uppsala universitet 77-79. Kulturvetarlinjen, Göteborgs universitet 79-83. Journalisthögskolan, Göteborg 86. Studier i litteraturvetenskap, Karlstads universitet 01-02.
  • Anställningar

    Affärsbiträde, Studentlivs i Uppsala 77. Assistent, Uppsala universitet 79. Korrekturläsare, Göteborgs-Posten 80. Assistent, Göteborgs universitet 80. Hemsamarit, Göteborgs kommun 81. Museiamanuens, Göteborgs universitet 81-82. Assistent, ABF 83-84. Arkivarie och kopist, Värmlands Folkblad 84-86. Journalist, Värmlands Folkblad 84-86. Journalist, Bohusläningen 86. Kulturassistent, Forshaga kommun 87-92. Teaterproducent, Teaterkooperativet Draken 92-95. Teaterproducent, Studiefrämjandet 96. Frilansjournalist, Värmlands Folkblad, Kyrknytt m.fl. 86-05. Informatör och rekryterare, Karlstads universitet 96-02. Studievägledare och informatör, Karlstads universitet 02-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 14- och ledamot, SMHI:s insynsråd 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:MJU22 20 juni 2018 Klimatpolitik
Debatt om förslag 2017/18:MJU19 11 april 2018 Övergripande miljöfrågor
Debatt om förslag 2017/18:MJU17 11 april 2018 Skogspolitik
Debatt om förslag 2017/18:MJU9 7 mars 2018 Naturvård och områdesskydd

Dokument:

Naturens rättigheter

Motion 2017/18:3010 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3010 av Annika Lillemets m.fl. MP Naturens rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn med uppgift att ta fram ett förslag på hur naturens rättigheter kan integreras i svensk lagstiftning och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2017/18:MJU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3010 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3010 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 77 kB)

Vätterns vatten

Motion 2017/18:3369 av Emma Hult m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3369 av Emma Hult m.fl. MP Vätterns vatten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att skydda Vätterns vatten genom ett överordnat riksintresse och genom att se till att krav på tillräckliga vattenskyddsområden införs, och detta tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:CU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3369 av Emma Hult m.fl. (MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3369 av Emma Hult m.fl. (MP) (pdf, 73 kB)

Prioritera lärande om hållbar utveckling i skolan

Motion 2017/18:2396 av Stina Bergström och Emma Nohrén (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2396 av Stina Bergström och Emma Nohrén båda MP Prioritera lärande om hållbar utveckling i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera hållbar utveckling i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Enligt ett


Utskottsberedning: 2017/18:UbU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2396 av Stina Bergström och Emma Nohrén (båda MP) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2396 av Stina Bergström och Emma Nohrén (båda MP) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.