Stina Bergström (MP)

Stina Bergström (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Studievägledare/Informatör.
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-09-28 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kils kommun 07-10. 1:e vice ordförande, kommunstyrelsen 07-10. Ledamot, kollektivtrafiknämnden, Karlstads kommun 98-99. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden, Kils kommun 03-06. Ledamot, miljö- och byggnadsnämnden 05-06 och samverkansnämnden 09-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Svenska freds- och skiljedomsföreningen, Göteborg och Karlstad 70-80-tal. Styrelseledamot, Miljöförbundet Jordens Vänner, Karlstad och riksnivå 90-tal. Styrelseledamot, Mp Kil 00-11. Styrelseledamot, Mp Värmland 00-05, 08-11.
  • Bostadsort

    Högboda
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 10-14 och ledamot miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 14- och EU-nämnden 16-.
  • Föräldrar

    Juristen Svante Bergström och läraren Margareta Bergström, f. Kähr.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Uppsala, slutår 77. Studier i filosofi och juridik, Uppsala universitet 77-79. Kulturvetarlinjen, Göteborgs universitet 79-83. Journalisthögskolan, Göteborg 86. Studier i litteraturvetenskap, Karlstads universitet 01-02.
  • Anställningar

    Affärsbiträde, Studentlivs i Uppsala 77. Assistent, Uppsala universitet 79. Korrekturläsare, Göteborgs-Posten 80. Assistent, Göteborgs universitet 80. Hemsamarit, Göteborgs kommun 81. Museiamanuens, Göteborgs universitet 81-82. Assistent, ABF 83-84. Arkivarie och kopist, Värmlands Folkblad 84-86. Journalist, Värmlands Folkblad 84-86. Journalist, Bohusläningen 86. Kulturassistent, Forshaga kommun 87-92. Teaterproducent, Teaterkooperativet Draken 92-95. Teaterproducent, Studiefrämjandet 96. Frilansjournalist, Värmlands Folkblad, Kyrknytt m.fl. 86-05. Informatör och rekryterare, Karlstads universitet 96-02. Studievägledare och informatör, Karlstads universitet 02-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 14- och ledamot, SMHI:s insynsråd 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:MJU22 20 juni 2018 Klimatpolitik
Debatt om förslag 2017/18:MJU19 11 april 2018 Övergripande miljöfrågor
Debatt om förslag 2017/18:MJU17 11 april 2018 Skogspolitik
Debatt om förslag 2017/18:MJU9 7 mars 2018 Naturvård och områdesskydd

Dokument:

Tågtrafiken mellan Värmland och Norge

Skriftlig fråga 2012/13:550 av Bergström, Stina (MP)

den 30 maj Fråga 2012/13:550 Tågtrafiken mellan Värmland och Norge av Stina Bergström MP till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Järnvägsförbindelserna till våra grannländer blir allt viktigare, inte minst för arbetspendlingen. I gränstrakterna mot Danmark och Norge är det många som dag- och veckopendlar till

Inlämnad: 2013-05-30 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Höginblandade biodrivmedel

Skriftlig fråga 2012/13:549 av Bergström, Stina (MP)

den 30 maj Fråga 2012/13:549 Höginblandade biodrivmedel av Stina Bergström MP till finansminister Anders Borg M I tidigare svar på skriftlig fråga om beskattning av höginblandade biodrivmedel 2012/13:451 gav Anders Borg exempel på vilka biodrivmedel som kan få skattebefrielse vid höginblandning. Där nämndes inte

Inlämnad: 2013-05-30 Besvarare: Anders Borg (M)

med anledning av prop. 2012/13:99 Vårändringsbudget för 2013

Motion 2012/13:Fi11 av Gustav Fridolin m.fl. (MP)

Förslag till riksdagsbeslut 1.Riksdagen beslutar om ändrade ramar enligt tabellen i motionen. 2.Riksdagen avslår propositionen i fråga om anslaget 4:1 och ger regeringen till känna vad som anförs i motionen om behovet av en konsekvensbeskrivning innan ett nytt förslag läggs fram. Anslagsfördelning Utg.omr. Anslag Regeringens


Utskottsberedning: 2012/13:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi11 av Gustav Fridolin m.fl. (MP) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.