Sture Arnesson (V)

Sture Arnesson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel lärare
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:252 av Arnesson, Sture (v) 9 mars 2001 uppsägningarna vid Banverket

med anledning av prop. 1998/99:91 Vissa trafikfrågor m.m.

Motion 1998/99:T18 av Sture Arnesson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:T18 av Sture Arnesson m.fl. v med anledning av prop. 1998/99:91 Vissa trafikfrågor m.m. Utökade uppgifter för parkeringsvakter Regeringens förslag: I lagen 1987:24 om kommunal parkeringsövervakning införs en bestämmelse som innebär att parkeringsvakter efter kommunalt beslut, som föregås


Utskottsberedning: -1998/99:TU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1998/99:40 Lägesrapport om IT-omställningen i samhället inför år 2000

Motion 1998/99:T8 av Stig Sandström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:T8 av Stig Sandström m.fl. v med anledning av skr. 1998/99:40 Lägesrapport om IT- omställningen i samhället inför år 2000 Vad händer med personnumret Skrivelsen har en ganska omfattande problembeskrivning av vari problemen består vid 2000-skiftet. Ingenstans nämns dock de problem och


Utskottsberedning: -1998/99:TU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Informationsteknik

Motion 1998/99:T803 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:T803 av Gudrun Schyman m.fl. v Informationsteknik Sammanfattning Vänsterpartiet arbetar för att informationstekniken IT skall vara tillgänglig för alla. Ett prioriterat område vad gäller IT-utvecklingen är att utjämna klyftor i tillgången till och användning av IT mellan olika samhällsgrupper.


Utskottsberedning: ----------------1998/99:AU1 1998/99:BoU4 1998/99:BoU8 1998/99:KU15 1998/99:SoU11 1998/99:TU4 1998/99:UbU7 1999/2000:KU3 2000/01:UU4
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): , , 16 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se