Sven Bergström (C)

Sven Bergström (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel Jord-/skogsbrukare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Beskattning av syntetiska drivmedel

Skriftlig fråga 2009/10:478 av Bergström, Sven (c)

den 4 februari Fråga 2009/10:478 Beskattning av syntetiska drivmedel av Sven Bergström c till finansminister Anders Borg m Drivmedelssektorn står i dag inför enorma utmaningar. Att alla alternativ till oljan måste gynnas är vi nog alla överens om. Ett alternativ som kan komma att betyda mycket i framtiden är syntetiska

Inlämnad: 2010-02-04 Besvarare: Anders Borg (M)

Bankernas avgifter

Skriftlig fråga 2009/10:65 av Bergström, Sven (c)

den 9 oktober Fråga 2009/10:65 Bankernas avgifter av Sven Bergström c till statsrådet Mats Odell kd Medan många europeiska finansministrar anklagar bankerna för att sko sig på kunderna via bonusar, befinner sig samtidigt de vanliga bankkunderna i ett träsk av serviceavgifter. Dessa avgifter har en tendens att skena

Inlämnad: 2009-10-09 Besvarare: Mats Odell (KD)

Ämnet slöjd i skolan

Skriftlig fråga 2008/09:836 av Bergström, Sven (c)

den 9 april Fråga 2008/09:836 Ämnet slöjd i skolan av Sven Bergström c till utbildningsminister Jan Björklund fp Det har på senare tid blossat upp en diskussion kring ämnet slöjd i skolan och ämnets vara eller icke vara. Bland annat har framförts att skolämnet slöjd bör ersättas med utbildning i IT. Ämnet slöjd

Inlämnad: 2009-04-09 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se