Sven Bergström (C)

Sven Bergström (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel Jord-/skogsbrukare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1994/95:158 Ny myndighetsorganisation inom arbetslivsområdet m.m.

Motion 1994/95:A28 av Elving Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1994/95:A28 av Elving Andersson m.fl. c med anledning av prop. 1994/95:158 Ny myndighetsorganisation inom arbetslivsområdet m.m. I proposition 1994/95:158 föreslås en ny myndighetsorganisation på arbetslivsområdet. Arbetsmiljöinstitutet AIInstitutet för arbetslivsforskning ALFI och Arbetsmiljöfonden


Utskottsberedning: -1994/95:AU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:137 Stöd för nyanställningar

Motion 1994/95:A22 av Elving Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1994/95:A22 av Elving Andersson m.fl. c med anledning av prop. 1994/95:137 Stöd för nyanställningar I budgetpropositionen 1994/95:100 aviserade regeringen olika åtgärder för att bekämpa arbetslösheten. En av åtgärderna var ett nyanställningsstöd till en kostnad av 7 miljarder kronor. Regeringen


Utskottsberedning: --1994/95:AU8
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Utveckling av järnvägen

Motion 1994/95:T537 av Sven Bergström (c)

Motion till riksdagen 1994/95:T537 av Sven Bergström c Utveckling av järnvägen När järnvägen kom för drygt 100 år sen innebar den en revolution för såväl resandet som godstransporterna i landet. Men som många revolutioner kom den så småningom av sig. Det som var en högteknologisk framtidsbransch på 1800- talet blev


Utskottsberedning: -----1994/95:TU14
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se