Sven Bergström (C)

Sven Bergström (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel Jord-/skogsbrukare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken

Motion 1997/98:Jo81 av Lennart Brunander m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo81 av Lennart Brunander m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken Inledning Skogen har mycket stor betydelse för Sverige. Skogsindustrin är som industrigren landets största nettoexportör. År 1997 uppgick nettoexporten till 75 miljarder kronor. Skogsbranschen

1998-06-09

med anledning av prop. 1997/98:177 Ny lag om åtgärder mot etnisk diskriminering i arbetslivet

Motion 1997/98:A70 av Elving Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:A70 av Elving Andersson m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:177 Ny lag om åtgärder mot etnisk diskriminering i arbetslivet I propositionen föreslås en ny lag om åtgärder mot etnisk diskriminering i arbetslivet. Lagen föreslås omfatta både direkt och indirekt diskriminering. Lagen föreslås


Utskottsberedning: ----1997/98:AU14

med anledning av prop. 1997/98:127 Statens ansvar på postområdet

Motion 1997/98:T58 av Elving Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:T58 av Elving Andersson m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:127 Statens ansvar på postområdet I propositionen föreslås vissa ändringar i postlagen där bland annat begreppet grundläggande postservice ändras till samhällsomfattande tjänster och det övergripande målet kompletteras med ett


Utskottsberedning: -----1997/98:TU13
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se