Sven Bergström (C)

Sven Bergström (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel Jord-/skogsbrukare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

gemensamma regler för sjöfarten

Skriftlig fråga 1999/2000:1376 av Bergström, Sven (c)

den 30 augusti Fråga 1999/2000:1376 av Sven Bergström c till näringsminister Björn Rosengren om gemensamma regler för sjöfarten Svensk sjöfart har genom förändringar i vår omvärld under det senaste året utsatts för stora yttre påfrestningar. Det finns fog att tala om att svensk sjöfart är hotad och detta i ett läge

Inlämnad: 2000-08-30 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

försämrad postservice

Skriftlig fråga 1999/2000:1329 av Bergström, Sven (c)

den 17 augusti Fråga 1999/2000:1329 av Sven Bergström c till näringsminister Björn Rosengren om försämrad postservice Samtidigt som det talas i högtidliga sammanhang om vikten av fungerande samhällsservice över hela landet sker allvarliga nerdragningar på viktiga områden. Ett exempel är postservicen, där ännu inga

Inlämnad: 2000-08-17 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

effekterna av översvämningarna i södra Norrland

Skriftlig fråga 1999/2000:1239 av Bergström, Sven (c)

den 24 juli Fråga 1999/2000:1239 av Sven Bergström c till försvarsminister Björn von Sydow om effekterna av översvämningarna i södra Norrland De mycket stora regnmängder som fallit över södra Norrland i sommar har lett till mycket allvarliga översvämningar i älvar som Indalsälven, Ljungan, Ljusnan och Voxnan. Trots

Inlämnad: 2000-07-24 Besvarare: statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se