Sven Bergström (C)

Sven Bergström (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel Jord-/skogsbrukare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

åtgärder för att bryta regeringens centraliseringspolitik

Skriftlig fråga 2002/03:1163 av Bergström, Sven (c)

den 19 juni Fråga 2002/03:1163 av Sven Bergström c till statsrådet Ulrica Messing om åtgärder för att bryta regeringens centraliseringspolitik I motioner till riksdagen har under flera år påtalats att regeringen år efter år struntar i riksdagens beslut om att nya myndigheter och verk inte ska centraliseras till Stockholm.

Inlämnad: 2003-06-19 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av prop. 2002/03:123 Beskattning av vissa förmåner

Motion 2002/03:Sk18 av Roger Tiefensee m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2002/03:Sk18 av Roger Tiefensee m.fl. c med anledning av prop. 2002/03:123 Beskattning av vissa förmåner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att fastställa att skattefrihet skall utgå för gåvor av mindre värde, dvs. till ett belopp om maximalt 1 000 kr. Riksdagen beslutar om skattebefrielse


Utskottsberedning: 2003/04:SkU20 2003/04:SkU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

körkort i Sverige för utländska medborgare

Skriftlig fråga 2002/03:1121 av Bergström, Sven (c)

den 12 juni Fråga 2002/03:1121 av Sven Bergström c till statsrådet Ulrica Messing om körkort i Sverige för utländska medborgare En utländsk medborgare som flyttar till Sverige får med sitt nationella körkort, tillsammans med ett internationellt körkort, köra bil i Sverige i ett års tid. Under det året kan man anta

Inlämnad: 2003-06-12 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se