Sven Bergström (C)

Sven Bergström (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel Jord-/skogsbrukare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2003/04:120 2004 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2003/04:N24 av Åsa Torstensson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2003/04:N24 av Åsa Torstensson m.fl. c med anledning av skr. 2003/04:120 2004 års redogörelse för företag med statligt ägande 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att en ökad spridning av det statliga ägandet skulle bidra positivt


Utskottsberedning: 2004/05:NU4
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

med anledning av prop. 2003/04:155 Ändringar i det kommunala utjämningssystemet

Motion 2003/04:Fi47 av Roger Tiefensee m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2003/04:Fi47 av Roger Tiefensee m.fl. c med anledning av prop. 2003/04:155 Ändringar i det kommunala utjämningssystemet 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning 2 4 Principiellt resonemang 3 5 Regeringens förslag 4 6 Centerpartiets förslag 5


Utskottsberedning: 2004/05:FiU7
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

med anledning av prop. 2003/04:105 God ekonomisk hushållning i kommuner och landsting

Motion 2003/04:Fi43 av Jörgen Johansson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2003/04:Fi43 av Jörgen Johansson m.fl. c med anledning av prop. 2003/04:105 God ekonomisk hushållning i kommuner och landsting 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att maktdelning mellan stat, kommun och landsting skall utformas


Utskottsberedning: 2004/05:FiU8 2004/05:FiU9
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se