Sven Bergström (C)

Sven Bergström (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel Jord-/skogsbrukare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Gotlandstrafiken

Skriftlig fråga 2005/06:1912 av Bergström, Sven (c)

den 7 juli Fråga 2005/06:1912 av Sven Bergström c till statsrådet Ulrica Messing s Gotlandstrafiken Vid behandlingen i våras av den transportpolitiska propositionen underströk en enig riksdag att staten har ansvar för att det finns likvärdiga transportmöjligheter i hela landet samt att detta gäller även Gotland.

Inlämnad: 2006-07-07 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av skr. 2005/06:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2005/06:Fi16 av Jörgen Johansson m.fl. (c)

Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 2 Inledning 2 Riktade statsbidrag 4 Bredda skattebasen 4 Fler jobb bra för den kommunala ekonomin 5 Det kommunala utjämningssystemet 5 Lagen om stöd och service för funktionshindrade 6 Valfrihet i vården för den enskilde och mångfald i utförandet 7 Lagen om offentlig upphandling 7


Utskottsberedning: 2005/06:FiU19 2005/06:FiU26
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2005/06:Fi16 av Jörgen Johansson m.fl. (c) (doc, 70 kB)

med anledning av prop. 2005/06:190 Skatt på flygresor

Motion 2005/06:Sk20 av Jörgen Johansson m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2005/06:190. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att inlemma flygtransporter i EU:s system för handel med utsläppsrätter. Bakgrund Regeringen och dess samarbetspartier föreslår att en flygskatt införs med


Utskottsberedning: 2005/06:SkU34
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Sk20 av Jörgen Johansson m.fl. (c) (doc, 44 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se