Sven Bergström (C)

Sven Bergström (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel Jord-/skogsbrukare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skogsbrandflyg

Interpellation 2006/07:450 av Bergström, Sven (c)

den 28 mars Interpellation 2006/07:450 Skogsbrandflyg av Sven Bergström c till försvarsminister Mikael Odenberg m Sommaren 2006 ödelade många omfattande skogsbränder stora arealer skogsmark och betydande mängder virkesråvara gick upp i rök. Mest dramatisk var storbranden utanför Boden den största i modern tid där

Inlämnad: 2007-03-28 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Utredningsförslag om centralisering av rättsväsendet i bland annat Gävleborg

Interpellation 2006/07:432 av Bergström, Sven (c)

den 23 mars Interpellation 2006/07:432 Utredningsförslag om centralisering av rättsväsendet i bland annat Gävleborg av Sven Bergström c till justitieminister Beatrice Ask m Många myndigheter i Sverige tycks leva kvar i den tidigare regeringens övertro på centralisering och storskalighet. På annat sätt kan man

Inlämnad: 2007-03-23 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Samarbetet mellan idrottsrörelsen och Försvarsmakten

Interpellation 2006/07:115 av Bergström, Sven (c)

den 30 november Interpellation 2006/07:115 Samarbetet mellan idrottsrörelsen och Försvarsmakten av Sven Bergström c till försvarsminister Mikael Odenberg m Idrottsrörelsen har under lång tid haft ett mycket gott samarbete med Försvarsmakten. Detta samarbete har grundat sig på goda relationer och en ömsesidig nytta

Inlämnad: 2006-11-30 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Samarbetet mellan idrottsrörelsen och Försvarsmakten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se