Sven Bergström (C)

Sven Bergström (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel Jord-/skogsbrukare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-05-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ämnet slöjd i skolan

Skriftlig fråga 2008/09:836 av Bergström, Sven (c)

den 9 april Fråga 2008/09:836 Ämnet slöjd i skolan av Sven Bergström c till utbildningsminister Jan Björklund fp Det har på senare tid blossat upp en diskussion kring ämnet slöjd i skolan och ämnets vara eller icke vara. Bland annat har framförts att skolämnet slöjd bör ersättas med utbildning i IT. Ämnet slöjd

Inlämnad: 2009-04-09 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Tibet

Interpellation 2008/09:359 av Bergström, Sven (c)

den 25 februari Interpellation 2008/09:359 Tibet av Sven Bergström c till utrikesminister Carl Bildt m Under 2008 gavs, inför de olympiska spelen i Peking, stor uppmärksamhet åt det förtryck och de brott mot de mänskliga rättigheterna som Kina utövar i Tibet. I år när OS är över är det dessvärre inte alls samma

Inlämnad: 2009-02-25 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tibet

Utvisningar till Kongo-Kinshasa

Skriftlig fråga 2008/09:281 av Bergström, Sven (c)

den 21 november Fråga 2008/09:281 Utvisningar till Kongo-Kinshasa av Sven Bergström c till statsrådet Tobias Billström m Det pågår krig mellan Kongos regering och rebeller. Men formellt betraktas det inte som att landet är i ett krigstillstånd. Det finns siffror på att över en miljon befinner sig på flykt undan

Inlämnad: 2008-11-21 Besvarare: Tobias Billström (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se