Sven-Erik Österberg (S)

Sven-Erik Österberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman
Född år 1955

Aktuella uppdrag

    • Nämnden för prövning av statsråds och vissa andra befattningshavares övergångsrestriktioner

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2012-09-30
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2008-06-03 – 2011-04-12
    • Finansutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2004-10-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-07-04
    • Suppleant 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2008-06-03
    • Ordförande 2000-09-05 – 2002-09-30
    • Ledamot 2000-08-01 – 2000-09-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2011-04-08 – 2012-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-04-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-26
    • Riksbanksfullmäktige

    • Vice ordförande 2011-06-22 – 2014-10-14
    • Ledamot 2011-05-31 – 2011-06-22
    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2008-06-11 – 2011-05-02
    • Ledamot 2008-06-05 – 2008-06-11
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2001-03-22 – 2012-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2008-06-05 – 2011-05-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-10-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2008-06-05 – 2011-05-02
    • Nämnden för prövning av statsråds och vissa andra befattningshavares övergångsrestriktioner

    • Ledamot 2018-07-01 –
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2011/12:151 Ändringar i radio- och tv-lagen

Motion 2012/13:K2 av Sven-Erik Österberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:K2 av Sven-Erik Österberg m.fl. S med anledning av prop. 2011/12:151 Ändringar i radio- och tv-lagen S36001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2011/12:151 Ändringar i radio- och tv-lagen i de delar som avser kortare annonsavbrott i direktsända sportevenemang m.m.


Utskottsberedning: 2012/13:KU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2012/13:K2 av Sven-Erik Österberg m.fl. (S) (doc, 56 kB) Motion 2012/13:K2 av Sven-Erik Österberg m.fl. (S) (pdf, 146 kB)

Bonusar i Vattenfall

Interpellation 2011/12:417 av Österberg, Sven-Erik (S)

den 1 juni Interpellation 2011/12:417 Bonusar i Vattenfall av Sven-Erik Österberg S till statsrådet Peter Norman M I en skriftlig fråga har jag nyligen frågat statsrådet om statsrådet avsåg att vidta några åtgärder så att Vattenfall omfattas av samma tillämpning av bonusregler som andra statliga företag. Bakgrunden

Inlämnad: 2012-06-01 Besvarare: Peter Norman (M)

Födande kvinnors rätt till lustgas

Interpellation 2011/12:374 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:374 Födande kvinnors rätt till lustgas av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD Kvinnor som föder har på papperet rätt till all smärtlindring som finns att få, men i praktiken kan enskilda sjukhus och landsting inskränka denna rätt. När det gäller naturliga smärtlindringsmetoder

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Födande kvinnors rätt till lustgas

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se