Tanja Linderborg (V)

Tanja Linderborg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel arbetsmarknadschef
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-02-01 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:102 av Erik Hedlund, Carl (m) 26 januari 2001 skattekonkurrens eller skatteharmonisering
Interpellationsdebatt 2000/01:101 av de Pourbaix-Lundin, Marietta (m) 26 januari 2001 skattetryck och välfärd

gemensam vårdnad

Skriftlig fråga 2001/02:1392 av Linderborg, Tanja (v)

den 28 juni Fråga 2001/02:1392 av Tanja Linderborg v till justitieminister Thomas Bodström om gemensam vårdnad 1998 infördes en ny vårdnadslag som gav domstolarna möjlighet att mot ena förälderns vilja döma till gemensam vårdnad. I propositionen anförde regeringen att övergrepp inom familjen inte alltid bör utesluta

Inlämnad: 2002-06-28 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet

Motion 2001/02:Kr15 av Charlotta L Bjälkebring m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Kr15 av Charlotta L Bjälkebring m.fl. v med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att synliggöra den kulturella mångfald som finns i landet. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2002/03:KrU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition

Motion 2001/02:Fi40 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi40 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om riktlinjer för kommunernas ekonomi i den ekonomiska vårpropositionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2001/02:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se