Thomas Hammarberg (S)

Thomas Hammarberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 24
Titel Sakkunnig mänskliga rättigheter.
Född år 1942
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post thomas.hammarberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-09-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-09-05 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190904). Suppleant konstitutionsutskottet 18- och socialutskottet 19-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Läkaren Harald Hammarberg och småskolläraren Naima Axling.
  • Utbildning

    Civilekonom, Handelshögskolan, Stockholm 68.
  • Anställningar

    Journalist, Handelstidningen, Expressen, Dagens eko, Tidningen Vi 68-77. Lärare, Ålands folkhögskola 78-79. Generalsekreterare, Amnesty International 80-86. Generalsekreterare, Rädda Barnen 86-92. Expert, Sida 92-94. Ambassadör, Utrikesdepartementet 94-02. Generalsekreterare, Olof Palme International Center 02-06. Kommissionär för mänskliga rättigheter, Europarådet 06-12. Expertkonsult, mänskliga rättigheter 12-18.
  • Litteratur

    Media och vår bild av världen (79). Retoriken och verkligheten - mänskliga rättigheter i Europa (12). "Tiggarna" och vårt ansvar (17). Justice Postponed: Analytical report on Palestinian refugees (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Terrorstämpling av MR-organisationer på Västbanken

Skriftlig fråga 2021/22:325 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2021/22:325 Terrorstämpling av MR-organisationer på Västbanken av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Ann Linde S Den israeliske försvarsministerns beslut att terroriststämpla sex civilorganisationer på Västbanken har väckt starka reaktioner bland företrädare för mänskliga rättigheter i en rad länder och på

Inlämnad: 2021-10-28 Svarsdatum: 2021-11-10 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:325 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 92 kB)

Fängslade och försvunna - Dawit Isaak, Ahmadreza Djalali och Gui Minhai m.fl.

Motion 2021/22:4174 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, M, L, C, MP, KD, S, V)

Motion till riksdagen 2021/22:4174 av Amineh Kakabaveh m.fl. M, L, C, MP, KD, S, V Fängslade och försvunna Dawit Isaak, Ahmadreza Djalali och Gui Minhai m.fl. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt bör agera och kräva frigivning av de politiska fångarna


Utskottsberedning: 2021/22:UU1

Motion 2021/22:4174 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, M, L, C, MP, KD, S, V) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4174 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, M, L, C, MP, KD, S, V) (pdf, 94 kB)

Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. S Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: UU

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se