Thomas Julin (MP)

Thomas Julin (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel tullmästare
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-05-22 – 2002-09-30
    • Ledig 2001-09-12 – 2002-05-21
    • Ordinarie 2001-04-27 – 2001-09-11
    • Ledig 2001-03-28 – 2001-04-26
    • Ordinarie 2000-12-19 – 2001-03-27
    • Ledig 2000-11-24 – 2000-12-18
    • Ordinarie 1995-11-16 – 2000-11-23
    • Ledig 1995-10-10 – 1995-11-15
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

åtgärder mot folkölsförsäljningen till ungdomar

Interpellation 1999/2000:416 av Julin, Thomas (mp)

den 28 april Interpellation 1999/2000:416 av Thomas Julin mp till socialminister Lars Engqvist om åtgärder mot folkölsförsäljningen till ungdomar Alkoholmissbruket är ett av vårt samhälles största problem. Missbruket leder till sociala problem både för missbrukaren och för dennes omgivning. Det orsakar dessutom mycket

Inlämnad: 2000-04-28 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

ubåtsjakten vid den svenska kusten

Interpellation 1999/2000:278 av Julin, Thomas (mp)

den 6 mars Interpellation 1999/2000:278 av Thomas Julin mp till försvarsminister Björn von Sydow om ubåtsjakten vid den svenska kusten De senaste dagarna har två rapporter presenterats när det gäller den tidigare jakten på ubåtar. En där det s.k. typljudet ifrågasatts och en där man konstaterar att bottenspåren på

Inlämnad: 2000-03-06 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se