Thomas Morell (SD)

Thomas Morell (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 346
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post thomas.morell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:TU16 5 juni 2019 Väg- och fordonsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:TU11 11 april 2019 Yrkestrafik och taxi
Debatt om förslag 2018/19:TU7 28 mars 2019 Trafiksäkerhet

Beställaransvar utan verkan

Skriftlig fråga 2018/19:915 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:915 Beställaransvar utan verkan av Thomas Morell SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Måndagen den 19 augusti var infrastrukturministern talare vid en hearing arrangerad av Transportföretagen. Temat för hearingen var Effektivare kontroller Under sitt tal hänvisade ministern till

Inlämnad: 2019-08-22 Svarsdatum: 2019-09-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:915 av Thomas Morell (SD) (pdf, 105 kB)

Postnord och otillåten cabotagetrafik

Skriftlig fråga 2018/19:896 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:896 Postnord och otillåten cabotagetrafik av Thomas Morell SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Måndagen den 12 augusti stoppade trafikpolisen en bulgarisk dragbil med en trailer från Postnord. Vid den efterföljande kontroll som polisen utförde visade det sig att det var fråga om otillåten cabotagetransport,

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:896 av Thomas Morell (SD) (pdf, 88 kB)

Utsatthet i kollektivtrafiken

Skriftlig fråga 2018/19:854 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:854 Utsatthet i kollektivtrafiken av Thomas Morell SD till Statsrådet Mikael Damberg S En fungerande kollektivtrafik är viktigt för vårt moderna samhälle. Många gånger är det en absolut förutsättning för att samhället ska fungera. Dessutom måste det finnas ett betalsystem där enskilda resenärer bär sin del

Inlämnad: 2019-07-17 Svarsdatum: 2019-08-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:854 av Thomas Morell (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se