Thomas Morell (SD)

Thomas Morell (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 346
Titel Sakkunnig yrkestrafik.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post thomas.morell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:TU16 5 juni 2019 Väg- och fordonsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:TU11 11 april 2019 Yrkestrafik och taxi
Debatt om förslag 2018/19:TU7 28 mars 2019 Trafiksäkerhet

Beställaransvar utan verkan

Interpellation 2019/20:52 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:52 Beställaransvar utan verkan av Thomas Morell SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S För en tid sedan ställde jag frågan till ministern angående beställaransvaret vid otillåten cabotagetrafik. I frågan fanns ett exempel där åklagaren inte ansåg att ett fall av otillåten cabotagetrafik skulle

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-08 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:52 av Thomas Morell (SD) (pdf, 110 kB)

Sjukhus utan livsviktig utrustning

Skriftlig fråga 2019/20:189 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2019/20:189 Sjukhus utan livsviktig utrustning av Thomas Morell SD till Socialminister Lena Hallengren S Sverige befinner sig inte i krig, och landet har inte heller drabbats av någon allvarligare naturkatastrof eller större olycka. Likväl står sjukhus utan livsviktig utrustning och planerade operationer har fått

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:189 av Thomas Morell (SD) (pdf, 86 kB)

Ett konkurrenskraftigt svenskt väginfrastruktursystem

Motion 2019/20:3347 av Thomas Morell m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3347 av Thomas Morell m.fl. SD Ett konkurrenskraftigt svenskt väginfrastruktursystem Förslag till riksdagsbeslut 1 Sverigedemokraternas vision för ett konkurrenskraftigt svenskt väginfrastruktursystem 1.1 Vision 2 Väginfrastruktursystemets betydelse 3 Vägnätets betydelse i ett historiskt


Utskottsberedning: CU FöU MJU NU SkU TU UbU 2019/20:JuU1

Motion 2019/20:3347 av Thomas Morell m.fl. (SD) (docx, 145 kB) Motion 2019/20:3347 av Thomas Morell m.fl. (SD) (pdf, 283 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se