Thomas Nihlén (MP)

Thomas Nihlén (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel Alternativmedicinare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2008/09:SoU19 13 maj 2009 Stöd till personer som vårdar eller stödjer närstående
Interpellationsdebatt 2008/09:418 av Nihlén, Thomas (mp) 8 maj 2009 Lex Gulli mot felaktig läkemedelsanvändning
Interpellationsdebatt 2008/09:108 av Nihlén, Thomas (mp) 2 december 2008 Felaktig läkemedelsanvändning

Miljökrav vid tillverkning av läkemedel

Skriftlig fråga 2009/10:840 av Nihlén, Thomas (mp)

den 27 maj Fråga 2009/10:840 Miljökrav vid tillverkning av läkemedel av Thomas Nihlén mp till miljöminister Andreas Carlgren c Genom forskning på Chalmers i Göteborg vet man att industrier vid tillverkning av så kallade generikaläkemedel i till exempel Indien släpper ut stora mängder läkemedelsrester eller aktiv

Inlämnad: 2010-05-27 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning

Motion 2009/10:So18 av Thomas Nihlén (mp)

Motion till riksdagen 2009/10:So18 av Thomas Nihlén mp med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning mp037 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om samordning och samordningsansvar i folkhälsoarbetet. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2009/10:SoU25
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2009/10:So18 av Thomas Nihlén (mp) (doc, 73 kB)

med anledning av prop. 2009/10:210 Patientsäkerhet och tillsyn

Motion 2009/10:So13 av Thomas Nihlén och Gunvor G Ericson (mp)

Motion till riksdagen 2009/10:So13 av Thomas Nihlén och Gunvor G Ericson mp med anledning av prop. 2009/10:210 Patientsäkerhet och tillsyn mp034 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om meddelarskydd för personalen inom all offentligt finansierad


Utskottsberedning: 2009/10:SoU22
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2009/10:So13 av Thomas Nihlén och Gunvor G Ericson (mp) (doc, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se