Tina Acketoft (L)

Tina Acketoft (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns västra, plats 259
Titel Projektledare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tina.acketoft[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-26 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-12-21 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2007-01-11 – 2010-10-04
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Folkpartiet liberalerna

    • Vice gruppledare 2014-12-20 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Kvittningsman 2019-03-12 – 2019-09-24
    • Vice gruppledare 2018-10-17 –
    • Vice gruppledare 2015-11-24 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-12-22 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-01-11 – 2010-02-05
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-06-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-03-06 – 2016-06-17
    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-12-08
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-12-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-03-12 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Ledamot 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-12-12 –
    • Ledamot 2012-09-27 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-12-22 – 2014-11-01
    • Suppleant 2007-01-11 – 2010-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2009-09-10 – 2010-10-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06, 07-14 och 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 02-06, utbildningsutskottet 10-14 och konstitutionsutskottet 15-. Suppleant konstitutionsutskottet 02-05 och 15-, arbetsmarknadsutskottet 07-12, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och utrikesutskottet 15-. Ledamot ledamotsrådet 12-14 och EU-nämnden 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 07-14 och Riksrevisionens styrelse 09-10. Vice gruppledare Folkpartiet liberalerna 14-15 och vice gruppledare Liberalerna 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Gert Acketoft och sjuksköterskan Marianne Acketoft, f. Hassel.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 85. Informationslinjen, Högskolan i Växjö, slutår 89. Marknadsekonomutbildning, London 92.
  • Anställningar

    Reklamassistent, Dynapac 87. Projektledare, MMC 93, BLÅ 00 och Fitch, Helsingborg 01-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i Migrationsverkets insynsråd 14-. Ledamot, Utredningen om lagliga vägar för att söka asyl i EU 15-. Ledamot i den parlamentariska kommittén med uppdrag att utreda riksdagens EU-arbete 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Folkpartiet liberalerna, Skåne 06-14.
  • Bostadsort

    Arild

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Liberal utrikes- och biståndspolitik för en demokratisk utveckling

Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal utrikes- och biståndspolitik för en demokratisk utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges utrikespolitik ska ha demokrati som övergripande mål och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UU 2019/20:UU2

Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 78 kB) Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 110 kB)

Vägskyltning

Motion 2019/20:2757 av Tina Acketoft (L)

Motion till riksdagen 2019/20:2757 av Tina Acketoft L Vägskyltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nytt förfarande för skyltning för företag samt besöks- och turistmål och tillkännager detta för regeringen. Motivering För många mindre företag, inte minst på svensk


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:2757 av Tina Acketoft (L) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2757 av Tina Acketoft (L) (pdf, 69 kB)

Politik för årsrika

Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. L Politik för årsrika Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om analys av orsakerna bakom de anmälningar Diskrimineringsombudsmannen får in om åldersdiskriminering och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: AU SoU

Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 83 kB) Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se